Description
Built for Business
– Built in unlocked 4G LTE
– 11” LCD screen with 1920 x 1200 resolution
– Powerful MediaTek G88 Octa Core Processor
– 90 Hz refresh for a smoother user experience
– 7040 mAh battery to last through the day
– Android™ zero-touch enrollment
– Commercial Customization System (CCS)
– Commercial Software Development Kit (CSDK)
Up to Speed
Give the gift of superior performance with the Lenovo Tab K11 LTE tablet’s MediaTek G88 octa-core processor. Designed for curious and fast-paced minds, this device exceeds expectations with smooth gaming, seamless multitasking, and fluid streaming with plenty of memory and storage.
Safe, Secured, & up to Date
You don’t have to worry about privacy with the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Enhance digital security with the Privacy Dashboard, featuring camera and microphone indicators. Easily manage privacy permissions and stay informed when the devices are active for a greater peace of mind. Plus, you’ll enjoy Android 14 and Android 15 OS upgrades, along with security patches until January 2028.
Seamless Collaboration
Supercharge collaboration by integrating your PC with the Tab K11 LTE tablet via Lenovo Freestyle. Turn your tablet into an external wireless monitor with the Tab K11 LTE becoming a second screen or writing pad*. Plus, Lenovo Freestyle enables file transfers between tablet and Windows PC.
Work Smarter: Write, Create, Explore
Unlock smarter learning for young minds on the Tab K11 LTE tablet with the optional Lenovo Tab Pen Plus (sold separately). Featuring 4,096 pressure sensitivity levels, tilt support, and a long-lasting replaceable battery, it’s easy to take notes, doodle, and more. Apps like Nebo, MyScript® Calculator 2, and WPS offer tons of possibilities.
All-day Power
All-day fun awaits with the long-lasting battery of the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Focus on me-time while your little one enjoys uninterrupted tablet entertainment with up to 10 hours of video playback.
Search what you see with Google Lens
Google Lens lets you search what you see, get stuff done faster, and interact with the world around you. Translate text, get help with homework, or quickly identify products, plants, and places.
Enhanced productivity through cameras
The Lenovo Tab K11 LTE tablet’s camera makes document capturing a breeze thanks to the smart scanner, which instantly converts and rectifies pictures into PDF documents in just a few clicks.
Immersive reading
Dive into the story on the Tab K11 LTE tablet with Lenovo’s Immersive Reading Mode featuring ambient music. Emulating a book’s color matrix with chromatic and mono modes, Immersive Reading gives you a welcome break from intensive reading. Plus, with a TÜV eye care-certified display, reading can continue for hours while safeguarding the eyes.
Accelerated Productivity
With the Lenovo Tab K11 LTE, you can do more in less time. Split screens side by side and multi-windows allow work to become seamless and engaging.
Style meets durability
The Lenovo Tab K11 LTE tablet features an upscale, durable design, with a sleek dual-tone look. Boasting water and dust-resistant properties, this tablet is built to survive. Its thin and lightweight structure ensures easy portability, while adding a touch of upscale aesthetic.
Vivid play
Unlock a world of cinematic brilliance on the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Discover ultra-crisp streaming on an 11″ display, and with quad speakers optimized by Dolby Atmos, you can explore immersive audio, ideal for video conferencing and presentations.
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Helio G88 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 1800 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 6 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| Graphics card family | ARM |
| Graphics card | Mali-G52 MC2 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 1 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speaker power | 1 W |
| Rear camera type | Single camera |
| Front camera | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| WWAN | Not installed |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector type | Pogo Pin |
| Voice call | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Device type | Mobile tablet |
| Colour name | Luna Grey |
| Housing material | Metal |
| Position location | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 13 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Battery included | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter power | 10 W |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Energy efficiency class | F |
| Battery endurance per cycle | 4568 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repairability class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 255.3 mm |
| Depth | 166.3 mm |
| Height | 7.15 mm |
| Weight | 465 g |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Certification | ENERGY STAR 8.0 (only available for TB330FUP) ErP Lot 6 ErP Lot 26 RoHS compliant TÜV Rheinland Low Blue Light android enterprise recommended |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |