Description
Work anywhere on our most scalable and sustainable Latitude
Work confidently on this new 14″ business laptop that combines ultimate performance, scalability and security. The 5000 Series is Latitude’s most sustainable series ever .
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Pixel density | 157 ppi |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-1265U |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cores | 10 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery weight | 230 g |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB charging voltage | 20,5,9,15 V |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Weight | 1.36 kg |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height (front) | 1.93 cm |
| Height (rear) | 2.09 cm |
| Cables included | AC |