Description
>There’s nothing mainstream about it
Work faster than ever with the built-in AI of Dell Optimizer on the first 14″ laptop to use bioplastics from trees in its design.* This scalable laptop features a brighter screen with ComfortView Plus*, extended battery life and touchless wake & lock with ExpressSign-in.
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Pixel pitch | 0.161 x 0.161 mm |
| Pixel density | 157 ppi |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-1145G7 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD performance class | 35 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Clickpad |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Windows 11 free upgrade | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 140 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Weight | 1.37 kg |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height (front) | 1.93 cm |
| Height (rear) | 2.09 cm |
| Cables included | AC |