Description
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 Flip stands out as a durable and valuable laptop tailored for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Featuring a 360°-flippable design and an 11.6-inch display with TÜV-certified technology2, the laptop not only enhances the visual experience but also prioritizes eye protection. The laptop boasts up to 17 hours of battery life3 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 Flip stands out as a durable and valuable laptop tailored for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Featuring a 360°-flippable design and an 11.6-inch display with TÜV-certified technology1, the laptop not only enhances the visual experience but also prioritizes eye protection. The laptop boasts up to 17 hours of battery life3 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
MediaTek Kompanio 520 processor
MediaTek’s Arm-based architecture ensures lower power consumption, allowing studying and watching videos consistently without interruptions. With MediaTek Kompanio 520, the device provides greater processing power with 15% faster multitasking speed2. Faster processing for coding or using popular STEM apps like Minecraft Education Edition. Up to 17 hours of battery life3 and a highly portable design starting at 1.41 kg4 offer students a durable laptop that can be used anytime and anywhere.
ASUS Antimicrobial Guard
To keep your ASUS Chromebook CZ11 Flip hygienic, the keyboard, touchpad and palm rest are all protected with ASUS Antimicrobial Guard technology5,6,7. This has been scientifically shown by the internationally-recognized ISO 22196 standard to inhibit the growth of bacteria more than 99% over 24 hours. ASUS Antimicrobial Guard can also withstand alcohol-based cleaning products, helping keep your laptop’s surface clean and sanitary for longer.
Long hour battery life
With up to 17 hours of battery life3 on a single charge, ASUS Chromebook CZ11 Flip will last for a full day of classes and more — empowering students to enjoy uninterrupted learning and, later, entertainment.
* Children should use their Google Workspace for Education or Family Link supervised Google Account when accessing Google Services.
US military-grade MIL-STD-810H durability standards
Classrooms can be tough, but ASUS Chromebook CZ11 Flip is tougher. Built to surpass demanding US military-grade MIL-STD-810H durability standards8, it’s also torture-tested to pass stringent ASUS quality tests9. And the hinge and I/O ports are fully tested to endure the stresses and strains of everyday use.
| Product type | Chromebook |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Colour name | Mineral Grey |
| Housing material | Plastic |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor family | MediaTek |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | Kompanio 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Repairability index | 9.2 |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix, ENERGY STAR |
| Weight | 1.41 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |