Description
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology1, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life2 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology1, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life2 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
MediaTek Kompanio 520 processor
MediaTek’s Arm-based architecture ensures lower power consumption, allowing studying and watching videos consistently without interruptions. With MediaTek Kompanio 520, the device provides greater processing power with 15% faster multitasking speed3. Faster processing for coding or using popular STEM apps like Minecraft Education Edition. Up to 19 hours of battery life4 and a highly portable design starting at 1.28 kg5 offer students a durable laptop that can be used anytime and anywhere.
ASUS Antimicrobial Guard
To keep your ASUS Chromebook CZ11 hygienic, the keyboard, touchpad, and palm rest are protected with ASUS Antimicrobial Guard technology6,7,8. This has been scientifically shown by the internationally-recognized ISO 22196 standard to inhibit the growth of bacteria more than 99% over 24 hours. ASUS Antimicrobial Guard can also withstand alcohol-based cleaning products, helping keep your laptop’s surface clean and sanitary for longer.
Long hour battery life
With up to 19 hours of battery life4 on a single charge, ASUS Chromebook CZ11 will last for a full day of classes and more — empowering students to enjoy uninterrupted learning and, later, entertainment.
* The models shown are Flip models. Specifications and features vary by model, and all images are illustrative.
* Children should use their Google Workspace for Education or Family Link supervised Google Account when accessing Google Services.
US military-grade MIL-STD-810H durability standards
Classrooms can be tough, but ASUS Chromebook CZ11 is tougher. Built to surpass demanding US military-grade MIL-STD-810H durability standards9, it’s also torture-tested to pass stringent ASUS quality tests10. And the hinge and I/O ports are fully tested to endure the stresses and strains of everyday use.
Easy to Service and Manage
A technician can rapidly replace and upgrade the hardware components of the ASUS Chromebook CZ11. They can easily maintain the laptop, ensuring less downtime and more learning time. The underside is secured using captive screws, eliminating worries about losing these little parts during repair.
* The model shown is CR1100. Specifications and features vary by model, and all images are illustrative.
180° lay-flat design
Group discussion and sharing are easy thanks to ASUS Chromebook CZ11’s robust hinges, which enable a fully-flat, 180° position.
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Mineral Grey |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Educational |
| Introduction year | 2024 |
| Rugged design | Yes |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | 520 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 1 MB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Repairability index | 9.2 |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight | 1.28 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| AC adapter included | Yes |