Description
Business excellence, anywhere you work
ASUS ExpertBook B5 is the perfect on-the-go companion for forward-thinking professionals. It’s an ultralight, AI-ready marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processors and discrete NVIDIA® graphics1, ushering in a new era of productivity — plus a taller 16:10 touchscreen2 for deeper immersion. With AI-powered features like an intelligent camera and noise cancelation plus seamless WiFi 73 and 4G connectivity4, everyday business is smarter, faster and smoother. ExpertBook B5 equips you for effective, enjoyable work — everywhere you go.
Business excellence, anywhere you work
ASUS ExpertBook B5 is the perfect on-the-go companion for forward-thinking professionals. It’s an ultralight, AI-ready marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processors and discrete NVIDIA® graphics1, ushering in a new era of productivity — plus a taller 16:10 touchscreen2 for deeper immersion. With AI-powered features like an intelligent camera and noise cancelation plus seamless WiFi 73 and 4G connectivity4, everyday business is smarter, faster and smoother. ExpertBook B5 equips you for effective, enjoyable work — everywhere you go.
Performance on tap
ExpertBook B5 has the power to get the job done — whatever your business day brings. The latest, up to, Intel® Core™ Ultra 7 processor has AI performance on tap, while up to NVIDIA® GeForce RTX 2050 discrete graphics ensure rapid visual processing. It also packs up to 64 GB of fast DDR5 memory, with dual SO-DIMM support for easy maintenance and upgrades.
Smarter, faster, AI-powered
With the Intel Neural Processing Unit (NPU) and Copilot in Windows5 delivering unparalleled AI performance, the ExpertBook B5 series is an exceptional choice for professionals. It not only delivers amazing performance; it also offers enhanced security measures that provide robust defense against potential threats. This combination of hardware and software empowers users to navigate through their workloads with ease.
Made for life on the go
The ultralight, starting at 1.29 kg, 1.89 cm6 all-metal chassis means ExpertBook B5 is ready to travel wherever you need to go — so you can work anytime, anywhere. It also has a capacious all-day battery that won’t let you down, plus support for fast-charging technology to top up speed whenever you need.
Immersion for modern working
For professional conferencing experiences, ExpertBook B5 has two-way AI noise-canceling technology that employs sophisticated machine-learning techniques. The technology includes both an upstream function to filter noise around the speaker, and a downstream function to eliminate noise from the person at the other end of the conversation — so virtual chats feel as natural as being in the same room
Always-on connectivity
ExpertBook B5 is both 4G-enabled4 and has the latest WiFi 73 technology, ensuring faster speeds and safer connections wherever you work — and clearer conference calls with fewer interruptions.
All the ports you need
ExpertBook B5 is loaded with the latest connectivity, including two Thunderbolt™ 4 Type-C ports and HDMI 2.1, plus smart card reader and nano SIM slot options.
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Star Black |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Market positioning | Work |
| Introduction year | 2024 |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 125U |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| GPU performance up to | 7 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Operating system installed | No |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled |
| Weight | 1.43 kg |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 226.8 mm |
| Height (front) | 1.89 cm |
| Height (rear) | 1.9 cm |