Style That Works
Take a closer look at the ASUS Chromebook CX14, a helpful ChromeOS laptop that is always ready for work or play, wherever you are. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the three stylish colors and let this lightweight, user-friendly marvel level up your lifestyle.
| Product type | Chromebook |
|---|
| Product colour | Blue |
|---|
| Form factor | Clamshell |
|---|
| Colour name | Quiet Blue |
|---|
| Housing material | Plastic |
|---|
| Market positioning | Home |
|---|
| Introduction year | 2025 |
|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
|---|
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|
| Touchscreen | No |
|---|
| HD type | Full HD |
|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
|---|
| Anti-glare screen | Yes |
|---|
| Display brightness | 300 cd/m² |
|---|
| RGB colour space | NTSC |
|---|
| Colour gamut | 45% |
|---|
| Processor family | Intel® N |
|---|
| Processor manufacturer | Intel |
|---|
| Processor model | N50 |
|---|
| Processor cores | 2 |
|---|
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
|---|
| Processor cache | 6 MB |
|---|
| Internal memory | 4 GB |
|---|
| Maximum internal memory | 4 GB |
|---|
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
|---|
| Memory form factor | On-board |
|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
|---|
| Storage media | eMMC |
|---|
| Optical drive type | No |
|---|
| Card reader integrated | No |
|---|
| On-board graphics card | Yes |
|---|
| Discrete graphics card | No |
|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
|---|
| On-board GPU manufacturer | Intel |
|---|
| Built-in microphone | Yes |
|---|
| Front camera | Yes |
|---|
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|
| Front camera HD type | Full HD |
|---|
| Privacy camera | Yes |
|---|
| Privacy type | Privacy shutter |
|---|
| Mobile network connection | No |
|---|
| Antenna type | 2x2 |
|---|
| Ethernet LAN | No |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|
| Bluetooth version | 5.4 |
|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
|---|
| HDMI version | 1.4 |
|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
|---|
| Numeric keypad | No |
|---|
| Pointing device | Touchpad |
|---|
| Spill-resistant keyboard | Yes |
|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|
| Number of battery cells | 3 |
|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
|---|
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
|---|
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
|---|
| Cable lock slot | Yes |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
|---|
| Compliance certificates | REACH |
|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO |
|---|
| Weight | 1.39 kg |
|---|
| Width | 324.5 mm |
|---|
| Depth | 214.4 mm |
|---|
| Height (front) | 1.7 cm |
|---|
| Height (rear) | 1.99 cm |
|---|
Detailed Specifications