Description
A Versatile Laptop For Educators & Doers
– 13.3″ Convertible Intel®-fueled laptop ideal for educators
– Smart features for seamless collaborations
– Secure, smooth connectivity & long battery life
<p>UNCOMPROMISED PERFORMANCE</p>
The 13.3″ Lenovo 13w 2-in-1 Gen 3 laptop empowers educators and students with seamless performance. Driven by Intel® Core™ processors, this convertible ensures ultra-efficient multitasking across laptop, tablet, and tent modes. Moreover, upgradable memory and storage options ensure it keeps pace with your growing workloads and evolving needs.
<p>STAY POWERED & PRODUCTIVE TO ACHIEVE MORE</p><p>Unlock New Levels of Creativity</p>
Always within reach, the handy garaged stylus ensures effortless note-taking and precise onscreen annotations. The standout feature? Lenovo’s innovative Pencil Touch technology facilitates detailed sketching or brainstorming to push your creativity.
<p>STAY POWERED & PRODUCTIVE TO ACHIEVE MORE</p> <p>Designed For Sharp Views & Tough Use</p>
Immerse and engage on the 13.3″ screen and vivid display that brings lessons and projects to life with unmatched clarity. Designed for extended use, it offers enhanced viewing while resisting wear and tear via the Corning® Gorilla® Glass protective layer.
<p>STAY POWERED & PRODUCTIVE TO ACHIEVE MORE</p> <p>Confidently Power Through Your Day</p>
Stay productive wherever your day unfolds. Enjoy superfast connectivity and pairing, for uninterrupted communication. Its long-lasting battery empowers you to tackle a full day of lessons, meetings, or preparation, without needing to plug in.
<p>FOCUSED & IMPACTFUL</p>
Redefine collaborations with this 2-in-1 laptop. AI-enabled features like background blur and noise cancellation keep interactions polished, while Dolby Atmos™ audio ensures every presentation and lesson is crisp and engaging. Plus, a hi-res infrared (IR) camera elevates video conferencing, making every connection more dynamic and effective.
<p>REPAIRABLE, RELIABLE, REMARKABLE</p>
From lecture halls to kitchen tables, it’s designed to go anywhere. The 13w 2-in-1 Gen 3 laptop combines MIL-STD-810H-certified durability with a drop-resistant design and spill-resistant keyboard. Its nine replaceable parts like USB-C® ports and battery reduce downtime, while optimized thermal solutions prevent overheating for lasting performance.
<p>ROCK-SOLID SECURITY</p>
Enjoy peace of mind on this Intel®-powered convertible laptop. Secure access is a breeze with the optional fingerprint reader integrated on the power button, while Secure Wipe and the Discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts data. EDU BIOS simplifies device management for secure learning and the webcam privacy shutter offers added protection.
<p>CREDIBILITY & COLLABORATION</p>
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That’s why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Colour name | Luna Grey |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-1334U |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery capacity | 54.7 Wh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Weight | 1.45 kg |
| Width | 303 mm |
| Depth | 219.5 mm |
| Height | 18.4 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |