Description
Don’t bring your desk, this’ll be plenty
Command your game with the OMEN by HP 17.3 inch Gaming Laptop. Powered by an Intel® Core™ processor[1] and NVIDIA® GeForce RTX™ graphics, play at your best from anywhere. Step up your game with a floating hinge design, high resolution, fast refresh rate display and optical mechanical keyboard. Customize your gameplay with OMEN Gaming Hub and keep it cool with HP OMEN Tempest Cooling Technology.[2]
With 3-sided venting and 5-way airflow, OMEN Tempest Cooling Technology[2] prevents overheating even when your game heats up.
Your one-stop shop to elevate gameplay, from controlling every little performance to lighting options and more.
Enjoy tear-free gameplay at a fast refresh rate and experience quick responses with the optical mechanical keyboard.
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Shadow black |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2021 |
| Country of origin | China |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-11800H |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory slots (available) | 2 |
| ECC | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Miracast | Yes |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Motherboard chipset | Intel HM570 |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Full-size keyboard | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | McAfee LiveSafe;ExpressVPN (30 day free trial); LastPass Premium (30 day free trial) |
| Trial software | 1 month trial for new Microsoft 365 customers;25 GB Dropbox storage for 12 months |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP rear camera | HP Wide Vision HD |
| HP segment | Home |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery life (max) | 5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Battery weight | 315 g |
| AC adapter power | 330 W |
| DC-in jack | Yes |
| Weight | 2.78 kg |
| Width | 397.1 mm |
| Depth | 262 mm |
| Height | 27 mm |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 624 mm |
| Package height | 345 mm |
| Package weight | 5.45 kg |