Description
Confidently navigate your day
A collaborative approach to work requires a powerful, secure, and durable laptop that keeps users connected and productive in any setting. Meet the demands of your multi-task, multi-place workday with the lightweight and beautifully designed HP EliteBook 830 G7.
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Country of origin | China |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| ECC | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| NVMe | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Yes |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt technology | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| HP JumpStart | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Care Pack | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP Privacy HD |
| HP Security tools | HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP BIOSphere Gen5; HP Sure Sense; HP Client Security Manager Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Sure Run Gen3; HP Sure Recover Gen3 |
| HP Software provided | HP Connection Optimizer; HP Image Assistant; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Support Assistant; HP JumpStarts; HP WorkWell |
| HP segment | Business |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery weight | 204 g |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight | 1.23 kg |
| Width | 307.8 mm |
| Depth | 204.6 mm |
| Height | 17.9 mm |























