Description
Optimized for productivity, anywhere, anytime
– Compact, high-performance 13.3″ 2-in-1 laptop for on-the-go professionals
– Powered by up to Intel vPro®, an Intel® Evo™ Design with 12th Gen Intel® Core™ processors
– Enhanced security includes touch fingerprint reader
– Superb videoconferencing with FHD camera, Dolby Audio™, & Dolby Voice®
– Supports WiFi 6E & 4G to keep you connected
– Garaged pen for notetaking, sketching, & signing documents on screen
On-the-go performance & power
With up to Intel vPro®, an Intel® Evo™ Design with 12th Gen Intel® Core™ processors, complemented superbly by up to Windows 11 Pro and Intel® Iris® Xe graphics, the ThinkPad X13 Yoga Gen 3 gives you the performance—and confidence— to work on the go. This 2-in-1 laptop is also light and thin enough to accompany you everywhere, plus a battery that can run all day.
Keeps you connected & your data safe
Wherever work and life take you, the ThinkPad X13 Yoga Gen 3 2-in-1 laptop will keep you in the loop with its WiFi 6E* and 4G WWAN** connectivity options. It also has ThinkShield, a suite of hardware and software security features, plus the added security of Microsoft Secured-Core PCs. In addition, it has a webcam privacy shutter and power-on touch fingerprint reader as standard. *WiFi 6E requires Windows 11 Pro. Operation is dependent on the support of the operating system, routers/APs/gateways that support WiFi 6E, along with the regional regulatory certifications and spectrum allocation. **Optional WWAN availability varies by region and must be configured at time of purchase; it requires a network service provider.
Totally versatile, very practical
With the ThinkPad X13 Yoga Gen 3, you get the renowned power of a ThinkPad with the much-admired flexibility of a Yoga. Whether you’re working, watching, sharing, or presenting, the 360-degree hinge lets you flip instantly to the mode you need. You can also sketch, write, or make notes directly on this convertible laptop’s screen with the garaged Lenovo Integrated Pen.
Optimized for online collaboration & downtime
Whether it’s a videoconference or latest TV show, the ThinkPad X13 Yoga Gen 3 enriches all you see and hear. As well as an FHD RGB camera, this 2-in-1 laptop boasts Dolby Audio™ Speaker System, Dolby Voice®, and two far-field microphones—all as standard. Plus, the 13.3” WQXGA option has Dolby Vision™ and is low blue-light certified to minimize eye fatigue.
Built to run & run
We use the US Department of Defense’s MIL-STD 810H standards to ensure that every ThinkPad is reliable and durable. We test against 12 standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more.
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Colour name | Thunder Black |
| Housing material | Glass fibre |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 10 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory channels | Dual-channel |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Installed |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English |
| Recovery operating system | Windows 10 Pro |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| Battery capacity | 52.8 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor, SSD |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | EPEAT Gold ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 3 TCO Certified 9.0 RoHS compliant |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Weight | 1.19 kg |
| Width | 305 mm |
| Depth | 214.2 mm |
| Height | 15.9 mm |
| Stylus pen | Yes |