Description
Performance you can count on.
A slim, lightweight 14-inch laptop powered by AMD Ryzen™ processors, delivering effortless mobility, great performance, and long-lasting battery life.
Portable power
A slim, lightweight 14-inch laptop designed to move with you effortlessly-whether it’s to a meeting or simply the next room. Powered by AMD Ryzen™ processors for great performance and long-lasting battery life.
Secure and reliable
Built to last, this laptop undergoes rigorous military-grade testing to ensure reliability as you put it through the rigors of everyday use. For added security, it includes the built-in Trusted Platform Module to protect your data.
An optional fingerprint reader offers quick, secure access, while Windows Hello’s express sign-in seamlessly detects when you’re there or when you step away, signing you in or out automatically for effortless convenience.
Reliability you can trust
Among Small and Medium-Business IT decision makers, Dell scored significantly higher than industry peers on perceptions of having the best quality products.
Heat
These devices withstand short-term heat up to 65°C (149°F), ensuring durability even in a hot car.
Everyday stress
Twisted over 25,000 times, the base and lid are built to handle anything your day demands.
Wear and tear
Tested for durability with 1,200 drops, so you toss it in your backpack worry-free.
Hinges
Hinges tested 20,000 times so screens open and close with no issues.
Touch pads
Tested two million times for lifetime accuracy for clicks and touches, ensuring fast, mistake-free use.
Power and multimedia buttons
Power and multimedia buttons are made to last, with stable performance for up to 40,000 presses.
Take your work anywhere
The Dell Pro 14 Essential is equipped with productivity features that ensure a seamless experience, no matter where you are.
Accelerate business success with Copilot and Windows 11 Pro
AI-powered multi-tasking mastery for a new way of working with Windows 11 Pro. With features like Copilot in Windows, get better answers, grow your skills, and effortlessly optimize workflows. Windows 11 Pro on Dell PCs come with the latest advances in security and AI delivered conveniently to your desktop. Benefit from AI-enhanced efficiency, performance, and security today, and innovate to take on new challenges tomorrow.
Committed to sustainability
This laptop is designed with responsible materials including recycled and low emissions aluminum and recycled steel. To reduce our environmental impact further, we’ve developed a new method for creating the Dell logo on the top cover of our laptops, which significantly reduces the amount of plastic used.
Packaging innovation
Ships in packaging made with 100% recycled or renewable content that is also 100% recyclable.
Elevated standards
This laptop is ENERGY STAR® certified. It is EPEAT Silver registered with Climate+. With Climate+ this laptop has met environmental criteria that address climate change and reduce greenhouse gas emissions.
ProSupport Plus for PCs: Your business solution
For Windows Pro OS, upgrade to ProSupport Plus for your business needs. Automate and customize support to eliminate downtime across your fleet. Get 24/7 priority access to in-region technical support, next business day onsite repairs and proactive monitoring. Plus, accidental damage coverage, self-healing automated remediation and more.
Accidental Damage Service
Stay worry-free with protection from accidental drops, spills and electrical surges. Access to repairs is easy, with support designed to keep you up and running at your best. Accidental Damage is included with ProSupport Plus.
| Product type | Laptop |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS WVA |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Pixel density | 162 ppi |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 250 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 8 MB |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 30 W |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Trial software | McAfee Business Protection 1-year,Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery voltage | 15 V |
| Battery recharge time | 3 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 240 g |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Non-operating shock | 140 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Width | 314 mm |
| Depth | 226.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Height (front) | 1.69 cm |
| Height (rear) | 1.81 cm |
| PAIA version | GaBi version 1, 2025 |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | AC |